صفحه اصلی سایت || لینکستان سایت

قالَ علی(علیه السلام): اَلدُّنْیا تُطْلَبُ لِثَلاثَهِ أشْیاء: اَلْغِنى، وَ الْعِزِّ، وَ الرّاحَهِ، فَمَنْ زَهِدَ فیها عَزَّ، وَ مَنْ قَنَعَ إسْتَغْنى، وَ مَنْ قَلَّ سَعْیُهُ إسْتَراحَ.

فرمود: دنیا و اموال آن، براى سه هدف دنبال مى شود: بى نیازى، عزّت و شوکت، آسایش و آسوده بودن. هر که زاهد باشد; عزیز و با شخصیّت است، هر که قانع باشد; بى نیاز و غنى  گردد، هر که کمتر خود را در تلاش و زحمت قرار دهد; همیشه آسوده و در آسایش است.

میانگین امتیار کاربران: / 0
ضعیفعالی 

رئيس کميسيون دينى، فرهنگى و تحصيلات عالى مجلس نماينده گان ديروز يک مقام وزارت تحصيلات عالى را به جرم کاربرد واژه دانشگاه به عوض پوهنتون توهين و مورد لت و کوب قرار داد.
آقاى مسعود ترشتوال رئيس مؤسسات تحصيلات عالى خصوصى وزارت تحصيلات عالى در حالى که به جلسه کميسيون دينى، فرهنگى و تحصيلات عالى مجلس نماينده گان غرض ارائۀ معلومات رفته بود، به خاطر اين که به جاى کلمه پوهنتون، دانشگاه گفته بود از سوى آقاى اصولى رئيس اين کميسيون مورد توهين قرار گرفت و خانم راضيه سادات و آقاى منگل دو عضو

کميسيون بالاى آقاى ترشتوال حمله کردند و پس از آن با بوطل هاى آب بالاى اين مقام وزارت تحصيلات عالى حمله ور شدند.
گفته مى شود که آقاى ترشتوال استدلال داشت که کلمۀ دانشگاه از زبان مادرى ام است که کسى حق تغيير دادن آن را ندارد.
گفتنی است که در سال 2008 نیز در کشمکش بر سر کاربرد واژه دانشگاه و دانشکده به جای پوهنتون و پوهنزی در کامل و مزار شریف حادثه خلق شد؛ که در  دانشگاه مزار پس از نصب تابلوی «دانشگاه بلخ» در کنار تابلوی پشتو و انگلیسی آن یک نفر از دانشجویان در اثر حمله مخالفین این تابلو و نیروهای پلیس به قتل رسید و نزدیک به 400 تن دیگر زخمی شدند و در همان سال در دانشگاه کابل نیز در پی جمع آوری پلاک های که روی آن کلمه «دانشجو» نوشته شده بودند، دو روز تظاهرات انجام شد و پس از وعده مسئولین دانشگاه و نیروهای امنیتی و وزیر تحصیلات عالی وقت تظاهرات پایان یافت .
همچنین در سال 2008 بحث و گفتگو بر سر واژه «دانشگاه» یا «پوهنتون» در مجلس نمایندگان نیز کشیده شد اما به نتیجه ی نرسید.
و در همان سال در یک اقدام جانبدارانه وزیر اطلاعات و فرهنگ وقت (کریم خرم) بصیربابی خبرنگار تلویزیون ملی بلخ را به جرم استفاده از واژه «دانشگاه» به جای وازه «پوهنتون» توبیخ کرده و وی را برای پنج روز کسر معاش ساخت..

تعریف دانشگاه

تاریخ دانشگاه

 

 

حاضرین در سایت

ما 56 مهمان آنلاین داریم

جستجو در مطالب سایت

ورود کاربران/ اعضا

مدیریت لینکستان

_________________
ارسال لینک [فقط اعضاء]
معرفی سایت شما
===============
فهرست سایتها (لینکستان)
فهرست وبلاگها (لینکستان)

راهنمایی کنید

چه نمره ای به ما می دهید
 

آمار محتوایی

اعضا : 12
محتوا : 1129
لینک وب ها : 109